HY-C BBT1729K-10W BigTop Multi-Flue Chimney Cover, Black Galvanized Steel, 10" H x 17" x 29" - with Minimum 20" x 32" Required Overall Chimney Dimension
So you can check out the other reviews at Amazon.com
- Measures 17" x 29" from screen to screen. Requires a 20" x 32" masonry chimney top for 24-gauge galvanized steel base flanges to mount properly. Hood measures 22 1/4" x 34 1/2".
Product Description
The BigTop Multi-Flue Chimney Cover by HY-C Company is a smart, attractive choice for multi-flue chimneys. The black galvanized steel BigTop features a 24-gauge removable galvanized steel hood with scalloped corners and roll-formed edges for extra strength and easy cleaning. The attractive black powder coat finish helps it to stand up to the elements. The 18-gauge 3/4" galvanized steel expanded mesh is available in 8", 10" and 14" heights. The 24-gauge galvanized steel base flanges are designed to mount on a flat chimney top and measure about 1 1/4" on each side. The top-mount design attaches easily and securely with included tapmark masonry screws and tube of all-weather construction adhesive. Made in the USA and backed by HY-C's 7-Year Limited Warranty.
Receive The Special Price Here :
----------------------------
----------------------------Disclaimer:
---------------------------
0 Response to "HY-C BBT1729K-10W BigTop Multi-Flue Chimney Cover, Black Galvanized Steel, 10" H x 17" x 29" - with Minimum 20" x 32" Required Overall Chimney Dimension"